Ciekawe

Hipolibidemia – co to jest i jak ją leczyć

Hipolibidemia to jedno z najbardziej powszechnych zaburzeń seksualnych. Nazywana jest inaczej zespołem obniżonego popędu seksualnego, oziębłością seksualną, a nawet seksualną anoreksją. Za wystąpieniem hipolibidemii może stać wiele czynników o zróżnicowanym podłożu. Objawy mogą utrzymywać się cały czas lub być przejściowe. Choć proces diagnostyczny jest trudny i złożony, istnieją skuteczne metody leczenia tego zaburzenia. Hipolibidemia – co to za schorzenie i kiedy warto udać się do specjalisty?

Hipolibidemia – co to za zaburzenie?

Choć w świadomości kulturowej zakorzenione zostało inne przekonanie, oziębłość seksualna nie dotyczy wyłącznie kobiet. Wbrew pozorom bardzo często dotyka także mężczyzn. Hipolibidemia może objawiać się u obu płci jako całkowity zanik bądź też znaczne obniżenie popędu seksualnego. Należy odróżnić ją od aseksualności, w przypadku której taki stan rzeczy nie jawi się jako problematyczny.

Objawy zarówno u kobiet, jak i mężczyzn wiążą się nie tylko z brakiem zainteresowania stosunkiem seksualnym, ale również zaprzestaniem masturbacji oraz fantazjowania o zabarwieniu erotycznym. Nie oznacza to, że wszystkie osoby dotknięte tym zaburzeniem w ogóle nie uprawiają seksu. Zdarzają się tacy, którzy podejmują tego typu kontakty, jednak nie dostarczają im one fizycznej przyjemności ani zaspokojenia.

Do przyczyn powstania hipolibidemii możemy zaliczyć wiele rodzajów czynników. Wśród nich znajdują się czynniki psychiczne, takie jak zaburzenia afektywne czy przewlekłe zmęczenie; biologiczne – problemy hormonalne, uzależnienie od substancji psychoaktywnych czy predyspozycje genetyczne; partnerskie – konflikty, nieatrakcyjny partner; kulturowe – rygorystyczna religijność, uzależnienie od pornografii. Podane możliwe przyczyny to tylko jedne z wielu, co więcej, zazwyczaj w przypadku hipolibidemii mówi się o złożonej przyczynowości.

Hipolibidemia – jaki lekarz?

Jeżeli obserwujemy u siebie niepokojące objawy, takie jak opisane powyżej, warto wówczas udać się do specjalisty, jakim jest seksuolog. Proces diagnostyczny obejmuje zazwyczaj spotkanie nie tylko z osobą dotkniętą problemem, ale również z jej partnerem. Lekarz zleci także wykonanie badań laboratoryjnych pod kątem poziomu testosteronu, estrogenów, prolaktyny, hormonów tarczycy oraz prasteronu.

Hipolibidemia – jak leczyć? Jak przebiega leczenie?

Jeśli chodzi o zaburzenie o tak złożonych przyczynach, jak hipolibidemia, leczenie nie jest uniwersalne dla każdego. Specjaliści dobierają metody w taki sposób, żeby były one dopasowane do indywidualnych trudności danej osoby, a także ich przyczyn. W procesie tym wykorzystuje się zarówno farmakoterapię, jak i psychoterapię, zazwyczaj łącząc je ze sobą. Leki wdraża się wówczas, gdy zaburzeniu towarzyszą schorzenia o podłożu somatycznym lub gdy chory cierpi także na depresję, której jednym z objawów jest obniżenie lub brak libido.

Jeśli chodzi zaś o psychoterapię, często korzysta się z nurtu poznawczo-behawioralnego, dzięki któremu możliwe jest zmniejszenie lęku związanego z seksem, a także podważenie nieadekwatnych przekonań na temat siebie, partnera czy relacji seksualnej. Nierzadko stosuje się także odmiany psychoanalizy, na przykład terapię psychodynamiczną, które pomagają zaadresować źródło problemu, a także stworzyć zdrową relację z partnerem. W trakcie psychoterapii dużą rolę odgrywa również psychoedukacja, która nierzadko wykazuje funkcję terapeutyczną.

Hipolibidemia, leczenie – co je wspomaga?

W procesie zdrowienia niezwykle ważne jest to, by partner okazywał zrozumienie oraz wsparcie dla przeżywanych problemów. Problemy w pożyciu seksualnym mogą rodzić wiele frustracji w obu stronach związku, jednak akceptacja znacznie przyspiesza proces leczenia, a fakt, że partnerzy przejdą przez tę trudność razem, pozwoli ich do siebie zbliżyć i umocnić łączącą ich więź. Pomocne, jednak tylko jako dodatek i wsparcie leczenia, może się również okazać spożywanie naturalnych afrodyzjaków, takich jak żeń-szeń, imbir, ananas, johimbina i wiele innych. Są składnikami wielu preparatów na libido, dostępnych również w naszym sklepie: proponujemy produkty dla kobiet i środki dla mężczyzn!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *