Porady

Pochwica – czym jest? Jak ją leczyć

Pochwica jest problemem, o którym wiele kobiet obawia się mówić. W wyniku tego dochodzi do sytuacji, w której muszą zmagać się z chorobą nawet przez lata, co znacząco obniża samoocenę i skutecznie zniechęca do współżycia. Zauważając u siebie objawy choroby, warto natychmiast zgłosić się do specjalisty, który postawi diagnozę i zaleci jej skuteczne leczenie. Czy pochwica jest uleczalna i jak sobie z nią radzić?

Pochwica – co to? Podstawowe informacje na temat choroby

Pochwica należy do zaburzeń seksualnych występujących u kobiet. W jej wyniku dochodzi do nieprzyjemnego skurczu mięśni pochwy, co wpływa na brak możliwości jej penetracji. Rozwijająca się pochwica uniemożliwia współżycie, wywołując podczas próby penetracji bardzo silne bóle. Jest to nieprzyjemne doznanie, w wyniku którego kobieta woli unikać stosunków, aby nie doprowadzić do dyskomfortu.

Choroba pochwica nie prowadzi jedynie do rezygnacji ze współżycia, ale ma też niejednokrotnie szereg innych konsekwencji będących wynikiem jej rozwoju. Przede wszystkim, kiedy kobieta unika kontaktu seksualnego z partnerem, może czuć się on niekomfortowo, nie rozumiejąc, z jakiego powodu ukochana odmawia współżycia. W takiej sytuacji warto wyjaśnić drugiej połówce, co jest przyczyną braku ochoty na seks. Dojrzały emocjonalne mężczyzna będzie w takiej sytuacji dla kobiety wsparciem i pomoże jej w przejściu przez ten trudny, wstydliwy okres.

Pochwica — przyczyny

Niezwykle często pochwica ma swoje podłoże w psychice kobiety. Za jej rozwój mogą odpowiadać traumatyczne doświadczenia z przeszłości oraz brak porozumienia i zrozumienia na poziomie emocjonalnym w związku. Powodem rozwoju pochwicy może być również pochodzenie z wymagającej rodziny, w której kobieta przez cały okres dorastania słyszała, że współżycie nie służy zaspokajaniu przyjemności, a jedynie prokreacji.

Zdecydowanie rzadziej zdarza się, że zaburzenie jest wynikiem fizjologii. Choroba ta może wynikać z pewnych nieprawidłowości w budowie i funkcjonowaniu kobiecych narządów płciowych. Do takich przyczyn zaliczyć stany zapalne pochwy, urazy sromu lub krocza, wrodzone wady rozwojowe czy różnego rodzaju zmiany poporodowe.

Pochwica – jak sobie radzić? Dwa rodzaje schorzenia

W przypadku pochwicy leczenie powinno rozpocząć się u wizyty u lekarza, który zajmie się jej zdiagnozowaniem oraz zaleci skuteczne metody pozwalające na poradzenie sobie z tym powodującym dyskomfort zarówno fizyczny, jak i psychiczny schorzeniem. Pochwicę możemy podzielić na pierwotną oraz reaktywną. Ta pierwsza powoduje brak dostępu do narządów płciowych kobiety nie tylko w przypadku współżycia, ale również badań ginekologicznych. Natomiast pochwica reaktywna jest nieco łagodniejszą formą choroby pozwalającą na założenie wziernika do pochwy w celu pobrania wymazu cytologicznego, jednak nadal uniemożliwiającą podjęcie kontaktów seksualnych. Dlatego w skutecznym poradzeniu sobie z chorobą niezwykle istotne jest wsparcie psychiczne ze strony partnera. Pomoże ono pogodzić się kobiecie z problemem oraz zaakceptować zaproponowane przez specjalistów metody leczenia.

Pochwica – jak leczyć?

Najlepiej, aby leczenie odbywało się na różnych płaszczyznach, ponieważ jest to schorzenie występujące z wielu przyczyn. Psycholog, ginekolog oraz seksuolog są specjalistami, którzy najlepiej pomogą kobiecie w poradzeniu sobie z pochwicą. Leczenie powinno przebiegać wielotorowo, dzięki czemu szanse na szybkie wyleczenie są większe. Podczas terapii kobiecie powinien towarzyszyć jej partner seksualny, co będzie oznaką wsparcia i akceptowania sytuacji, w jakiej znalazła się ukochana.

Kiedy dochodzi do rozwoju pochwicy, mężczyźni często czują się sfrustrowani i obwiniają siebie za stan partnerki, ograniczając bliskość z obawy o sprawianie ukochanej bólu. Niestety, w podobnym odczuciach utwierdza się partnerka, myśląc, że druga połówka obwinia ją o brak inicjacji kontaktów seksualnych. Dlatego najlepszym sposobem jest szczera rozmowa i zrozumienie drugiej strony, dzięki czemu para może razem zmierzyć się z leczeniem pochwicy, co z pewnością wzmocni ich relacje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *