Porady

Wizyta u seksuologa – jak wygląda? Kiedy warto się na nią zdecydować

Współcześnie bardzo wiele osób boryka się z problemami natury intymnej. Niestety dla większości jest to bardzo trudny temat. Panuje wręcz przekonanie, że skorzystanie ze wsparcia seksuologa jest czymś wstydliwym. Takie myślenie nie prowadzi jednak do niczego dobrego, ponieważ jeśli nie poszukamy wsparcia, problem nie zniknie. Pomoc specjalisty może pomóc nam ustalić, z czego wynikają nasze kłopoty, a także co można zrobić, żeby się ich pozbyć. Dlatego w tym artykule postaramy się przybliżyć to, jak wygląda wizyta u seksuologa oraz terapia seksuologiczna, a także kiedy warto skorzystać z tej opcji. Zapraszamy do lektury i bliższego poznania tego zawodu!

Kiedy do seksuologa? Po czym poznać, że czas skorzystać z pomocy?

Najczęściej na wizytę u seksuologa decydują się osoby, w których życiu seksualnym występują jakieś problemy. Czasami są to sprawy, które występują już od bardzo dawna, a czasami takie, które trwają dopiero od jakiegoś czasu. Na wizytę warto wybrać się w momencie, kiedy zauważymy brak poczucia satysfakcji z życia intymnego lub gdy w nadmierny sposób od niego stronimy. Wśród najczęstszych przyczyn podejmowania terapii seksuologicznej można wymienić między innymi problemy z erekcją, problemy z osiągnięciem orgazmu, zaburzenia popędu seksualnego czy uzależnienie od seksu. Mimo że dla wielu osób może wydawać się to niezręczne i stresujące, to wizyta u seksuologa może przynieść naprawdę bardzo dobre efekty.

Jak wygląda wizyta u seksuologa?

Przed pierwszą wizytą u seksuologa wiele osób martwi się tym, jak takie spotkanie będzie przebiegać. Warto jednak uświadomić sobie, że odwiedziny u takiego specjalisty wyglądają bardzo podobnie do pójścia do psychologa. Przy pierwszym spotkaniu seksuolog przeprowadza wywiad w celu poznania między innymi orientacji seksualnej pacjenta oraz uzyskania informacji o przyjmowanych przez niego lekach czy ogólnym stanie zdrowia. Po zebraniu tych i innych potrzebnych danych seksuolog będzie w stanie wstępnie ocenić, czy problemy nie wynikają przypadkiem z przyjmowania jakiegoś konkretnego farmaceutyku.

Po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem seksuolog postawi wstępną diagnozę i przedstawi swoją propozycję na to, co dalej można zrobić. W zależności od tego, jaki problem występuje w konkretnym przypadku, może zlecić psychoterapię seksualną, przepisać odpowiednie środki lub zalecić różnego rodzaju czynności, które powinny pomóc w rozwiązaniu sprawy. W przypadkach, kiedy dana kwestia dotyczy obojga partnerów, dobrym rozwiązaniem może okazać się również terapia dla par, dzięki której będzie możliwe wspólne przepracowanie problemów dotykających związek.

Badanie fizykalne u seksuologa

Jeżeli seksuolog posiada jedynie wykształcenie psychologiczne, to nie może samodzielnie przeprowadzić badania fizykalnego. W tym celu ma obowiązek skierować pacjenta do lekarza posiadającego odpowiednie kompetencje i uprawnienia do przeprowadzenia tego typu badań. Psycholog-seksuolog nie może dotykać pacjenta, zwłaszcza na etapie stawiania diagnozy.

Badanie somatyczne u seksuologa

Badania somatyczne może wykonać wyłącznie lekarz specjalista, w przypadku mężczyzn urolog, a w przypadku kobiet ginekolog. Jeżeli istnieje podejrzenie, że za problemy seksualne odpowiadają choroby somatyczne, to w pierwszej kolejności przeprowadza się diagnozę i ewentualne leczenie właśnie w tym obszarze, a dopiero potem przechodzi się do etapu psychoterapii. Badania somatyczne mają na celu określenie przez lekarza seksuologa z daną specjalizacją, czy za kłopoty w sypialni nie odpowiadają przypadkiem na przykład wady anatomiczne u pacjentów.

Wybranie się na wizytę u seksuologa nie jest łatwą decyzją, niestety, mimo tego, że temat ten jest coraz częściej omawiany, wiele osób nadal odczuwa ogromny wstyd na samą myśl o poszukiwaniu pomocy u obcej osoby, a także o dzieleniu się swoimi intymnymi problemami natury seksualnej z kimś innym. Takie myślenie może być jednak bardzo szkodliwe, ponieważ problem sam z siebie się nie rozwiąże, a może się nawet pogłębić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *