Porady

Seks – jak przestać się wstydzić?

Jak zapewne wielu z was zdążyło już zauważyć, bardzo niewiele osób rozmawia o seksie, dzieli się swoimi wrażeniami czy uwagami dotyczącymi konkretnych jego sfer. Wynika to z faktu, że seks i związane z nim doświadczenia od niemal zawsze były tematem niewygodnym, bardzo intymnym, o którym nie należy rozmawiać. Z tego względu wiele młodych, a nawet starszych osób nie ma pojęcia o tematach seksualnych i nie zdaje sobie sprawy, jak obszerna jest to dziedzina. Brak rozmów na ten temat prowadzi do niewiedzy, ta zaś jest jednym ze źródeł wstydu. Dlaczego wstydzimy się seksu oraz rozmów o nim i jak przestać to robić? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule. Serdecznie zapraszamy do lektury.

Dlaczego seks jest tematem tabu?

Głównym powodem, który sprawia, że wciąż wstydzimy się seksu, jak i rozmów o nim, są wyolbrzymione do granic możliwości stereotypy, które są stale umacniane w społeczeństwie. Ich istnienie powoduje strach przed reakcją drugiej połówki na nasze fantazje czy pragnienia, dlatego staramy się unikać rozmów w tym temacie, co z kolei prowadzi do frustracji, braku spełnienia i niezadowolenia z poziomu swojego życia seksualnego. W skrajnych przypadkach kończy się to nawet poszukiwaniem zrozumienia u kochanek i kochanków, z którymi nie łączą nas takie relacje jak z osobami, z którymi jesteśmy w stałym związku, przez co nieco łatwiej się przed nimi otworzyć, jednak zdecydowanie nie jest to właściwe rozwiązanie.

Kolejną kwestią jest niemalże całkowity brak jakiejkolwiek edukacji seksualnej zarówno w domu, jak i w szkole. Od małego informuje się nas bowiem, że jest to coś bardzo wstydliwego, czego należy unikać lub śmiesznego, z czego się żartuje lub opowiada kawały, co również nie pomaga dowiedzieć się czegoś wartościowego o swojej seksualności. Takie przeświadczenie ciągnie się już od wielu pokoleń, przez co bardzo ciężko się niektórym przełamać, jednak istnieją skuteczne sposoby na to, aby zwalczyć wstyd przed seksem.

Seks – jak pokonać wstyd?

Wiele osób, niezależnie od wieku zastanawia się, jak przełamać wstyd w seksie? Jak namówić partnerkę lub partnera do nowych pozycji, przebieranek, gadżetów czy realizacji innych fantazji? Odpowiedź na nie jest wbrew pozorom dosyć prosta. Nie ma jednak co ukrywać – aby przełamać barierę wstydu potrzebne nam będzie oczywiście nieco odwagi. Kluczem do sukcesu jest tu bowiem otwarta rozmowa, podczas której wzajemnie przekażecie sobie informacje dotyczące tego, co sprawia wam przyjemność i czego chcielibyście spróbować. Najtrudniejszy jest naturalnie pierwszy raz, jednak kiedy będziemy mieli go już za sobą, to każda następna rozmowa tego typu przyjdzie nam znacznie łatwiej, a z czasem mogą stać się one przyjemne i wyewoluować w element gry wstępnej, po której przejdziemy do realizacji wszystkich fantazji, o których rozmawialiśmy chwilę wcześniej.

Rozmowy o seksie pomagają nam też już podczas samego stosunku – w jego trakcie także możemy się ze sobą komunikować, co ma bardzo duże znaczenie dla obu stron. Dzięki wcześniejszym rozmową przełamiemy się także tutaj i nie będziemy mieli oporów, aby w trakcie wspólnych igraszek poprosić partnera lub partnerkę o zmianę tempa, pozycji czy siły.

Dlaczego warto przełamać wstyd?

Na to pytanie odpowiedzi jest naprawdę dużo. Najważniejszą z nich jest to, że pomoże nam to lepiej zrozumieć siebie nawzajem, co ma bardzo duże znaczenie nie tylko w łóżku, ale także w całym związku. Dzięki rozmowom o seksie i przekazywaniu sobie informacji możemy w końcu stać się prawdziwymi partnerami, którzy znają swoje ciała, wiedzą, co sprawia im największą przyjemność i wykorzystują to w trakcie intymnych zbliżeń, doskonale się uzupełniając. Do seksu – tak jak do tanga – trzeba bowiem (co najmniej) dwojga i tak samo jak w tym popularnym tańcu – partnerzy muszą stanowić jedność, aby doprowadzić się wzajemnie do seksualnego spełnienia. Oprócz tego przełamanie tabu, jakim są rozmowy o seksie, po prostu zbliża do siebie partnerów, pozwala im lepiej się poznać i poszerza ich sferę wspólnej intymności – znają przecież swoje sekretne fantazje, co dodatkowo dla wielu osób jest bardzo podniecające.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *