Porady

Co robić po seksie, żeby uniknąć infekcji intymnej

Higiena po seksie jest jednym z najważniejszych aspektów współżycia, który prowadzi do zachowania optymalnego stanu zdrowia. Mimo że tematy związane z życiem seksualnym powoli przestają być sferą tabu, nadal niewiele mówi się o konieczności zwyczajowych rytuałów po odbytym stosunku. Brak rozmowy o tej istotnej kwestii to najprostsza droga do rozpoczęcia niemiłej przygody z nawracającymi infekcjami intymnymi. Co robić po seksie, aby nie musieć w przyszłości borykać się z nieprzyjemnymi następstwami? Poniżej rozwiewamy wszelkie wątpliwości.

Dlaczego warto wiedzieć, co robić po seksie w ramach higieny?

Czas intymnego zbliżenia niekoniecznie jest momentem, w którym partnerzy chcą myśleć o jakichkolwiek nieprzyjemnych następstwach swoich działań. Skupiając się na pozytywnych emocjach i odczuwaniu przyjemności, często kwestia dbania o swoje zdrowie schodzi na dalszy plan. To poważny błąd, ponieważ konsekwencje takich działań mogą być wyjątkowo dotkliwe. Spowodowanie rozwoju infekcji intymnej może trwać zaledwie chwilę i dokonać się w trakcie jednego stosunku, jednak skutki takiej sytuacji zazwyczaj są odczuwalne przez długi czas.

Nadal niewiele mówi się o możliwych infekcjach intymnych po seksie. Mimo że coraz więcej jest przestrzeni do rozmowy o gadżetach erotycznych czy innych urozmaiceniach w sypialni, tak przyziemne kwestie jak zachowanie odpowiedniej higieny nadal wydają się tematem tabu. To szczególnie groźne zjawisko, ponieważ tego rodzaju wiedza jest w stanie uchronić wiele osób przed przykrymi infekcjami intymnymi po seksie. Warto więc jak najszybciej zaopatrzyć się w niezbędne informacje dotyczące właściwej higieny i od razu wprowadzić je w życie, zachęcając do tego również drugą połówkę.

Jakie infekcje intymne po seksie mogą Cię spotkać?

Większa świadomość na temat odpowiedniej higieny po stosunku to wyraźnie mniejsze ryzyko zapadania na groźne, a przede wszystkim uciążliwe infekcje intymne. Proste schematy pozwalają znacznie zwiększyć swoje bezpieczeństwo w tym zakresie. Niestety, nadal niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak groźne potrafią być infekcje wywołane brakiem zachowania odpowiedniej higieny po seksie.

Panie powinny szczególnie zadbać o tę kwestię, ponieważ to właśnie one są najbardziej narażone na wystąpienie takiego nieprzyjemnego scenariusza. Dzieje się tak z uwagi na możliwość przenoszenia przez partnera bakterii najczęściej znajdującej się w okolicy odbytu. Najpopularniejsze z nich, czyli bakterie E. coli, mogą wywoływać wyjątkowo problematyczne skutki. Kobiety, które nie wiedziały wcześniej o tym, co robić po seksie, często skarżą się na nawracające zapalenie pęcherza moczowego. To szczególnie uciążliwa dolegliwość, uniemożliwiająca normalne funkcjonowanie na co dzień, nie wspominając już o konieczności leczenia. Nie jest to jednak jedyna infekcja intymna po seksie, na jaką narażone są panie. Równie często występuje także problem zakażenia grzybiczego czy bakteryjnego pochwy.

Mimo że większe ryzyko zakażenia spoczywa na kobietach, mężczyźni wcale nie są zwolnieni z obowiązku odpowiedniego dbania o higienę po stosunku. W tym przypadku występuje największe ryzyko wystąpienia infekcji grzybiczych żołędzi, będącym bezpośrednim następstwem penetracji. Panowie również powinni zainteresować się tym, co robić po seksie, aby uniknąć jego nieprzyjemnych następstw w przyszłości.

Co robić po seksie, aby zminimalizować ryzyko infekcji?

Na forach internetowych często można znaleźć pytanie: “Co robicie po ostrym seksie?”. Warto jednak pamiętać, że ryzyko wystąpienia infekcji intymnej istnieje zawsze, niezależnie od charakteru stosunku. W każdym przypadku należy zastosować się do kilku prostych zasad dotyczących higieny.

Najważniejsza z nich dotyczy konieczności skorzystania z toalety bezpośrednio po stosunku. Możesz poświęcić chwilę na przytulanie z partnerem, jednak pamiętaj o oddaniu moczu nie później niż 30 minut po stosunku. Takie działanie sprzyja naturalnemu oczyszczeniu cewki moczowej. Dodatkowo możesz opłukać okolice intymne ciepłą wodą, a także wziąć prysznic.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *