Ciekawe

LGBT – co to znaczy?

LGBT to skrót ostatnimi czasy wykorzystywany szczególnie często. Jest to ściśle związane z toczącymi się żywo dyskusjami na temat różnic pomiędzy poszczególnymi orientacjami seksualnymi. Mimo że obecnie spotkać go można praktycznie wszędzie, to wciąż nie wszyscy dokładnie wiedzą, co znaczy skrót LGBT. W tym artykule dowiesz się wszystkich niezbędnych informacji dotyczących tej zbiorowości osób.

LGBT – co to za skrót?

Obecnie termin LGBT jest na tyle popularny, że często można odnieść wrażenie o jego stałej bytności w przestrzeni publicznej od bardzo długiego czasu. Rzeczywistość jest jednak zgoła inna – termin ten pojawił się w powszechnym użyciu dopiero niedawno. Wcześniej funkcjonowało dobrze już znane pojęcie homoseksualiści. Jednak z uwagi na często silnie negatywne skojarzenia związane z tym określeniem, w latach 50. oraz 60 ubiegłego wieku zaczęto poszukiwać jeszcze lepszych sposobów na określenie orientacji innych niż heteroseksualna oraz różnych tożsamości płciowych. Warto podkreślić, że nawet określenie „homoseksualizm” nie było powszechnie używane do pewnego momentu. Już w XIX wieku powstało określenie „trzecia płeć” będące odpowiedzią na konieczność stworzenia terminu jak najlepiej opisującego osoby homoseksualne.

Lata 70. XX wieku to okres, któremu można przypisać pojawienie się dobrze znanych już określeń, takich jak „lesbijka” czy „gej”. Dzisiaj ich wykorzystanie nikogo już nie dziwi, jednak w podanych czasach ich użycie zwiastowało prawdziwą rewolucję. W miarę ich coraz większej popularności w przestrzeni publicznej można obserwować zakrojone na coraz większą skalę poszukiwania odpowiedniego nazewnictwa, które jak najlepiej odzwierciedlałyby to, kim właściwie są osoby nieheteronormatywne. Obecnie, dzięki użyciu skrótu LGBT, zastosowanie takiego nazewnictwa jest jak najbardziej możliwe.

Co znaczy skrót LGBT?

Krótkie przedstawienie historycznej ewolucji, która prowadziła do powstania omawianego skrótu, nie wyjaśnia jeszcze dokładnie, co znaczy skrót LGBT. Zbiór tego typu liter może okazać się konsternujący, szczególnie dla osób, które nie są dobrze zaznajomione z tematem i nie znają współczesnego nazewnictwa dotyczącego mniejszości seksualnych oraz płciowych, zbierających się pod terminem LGBT. Co to za skrót i co się pod nim kryje? Aby najlepiej zrozumieć specyfikę tego skrótu, warto prześledzić znaczenie każdej z liter. W przypadku skrótu LGBT każda z nich oznacza co innego.

  • L: lesbijki – kobiety, które zakochują się w innych kobietach
  • G: geje – mężczyźni, którzy zakochują się w innych mężczyznach
  • B: osoby biseksualne – osoby, które zakochują się zarówno w kobietach, jak i mężczyznach. Osoby biseksualne przy wybieraniu partnerów zazwyczaj nie zwracają uwagi na płeć – ma ona dla nich drugorzędne znaczenie lub wcale nie ma znaczenia.
  • T: osoby transpłciowe – osoby, które czują, że ich rzeczywista płeć jest inna niż biologiczna. W takiej sytuacji następuje pewnego rodzaju kłopotliwa niezgodność, kiedy to osoba transpłciowa czuje się w swoim własnym ciele „jak w klatce” – wszystko przez cechy fizyczne wskazujące na płeć biologiczną, która została niepoprawnie nadana przy urodzeniu. Osoby transpłciowe mające dostęp do profesjonalnej opieki medycznej mogą skorzystać z działań mających na celu korektę płci.

Do skrótu LGBT często dodaje się jeszcze dodatkowe litery, takie jak np. „I”, będące oznaczeniem osób interpłciowych. Kim są osoby interpłciowe? To osoby, które urodziły  się jednocześnie z męskimi oraz żeńskimi narządami płciowymi.

Do skrótu LGBT można dodać także uniwersalny znak „+”, tworząc z niego swego rodzaju „termin-parasol” dla wszystkich tych, którzy nie są heteronormatywni oraz nie mieszczą się w wymienionych wyżej kategoriach.

Ideologia LGBT – co to znaczy?

W ramach publicznej dyskusji o LGBT nie brak głosów o ideologii LGBT. Co to znaczy, że taki ruch ma swoją ideologię? Jest to dość karykaturalny pogląd na postulaty tego ruchu, rzekomo chcącego dążyć do uzyskania pewnej supremacji osób nieheteronormatywnych. W rzeczywistości jest jednak zupełnie inaczej – postulatem ruchu LGBT jest jedynie uznanie ich jako pełnoprawnych członków społeczeństwa.

LGBT – ile procent ludzi jest nieheteronormatywnych?

Często interesującą kwestią jest to, ile tak naprawdę jest osób LGBT. Na podstawie badań szacuje się, że w każdym społeczeństwie od 5 do 10% populacji należy do LGBT.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *