Cellulit to w opinii wielu lekarzy choroba tkanki łącznej. Cellulit to problem głównie kosmetyczny, który powoduje pojawienie się wgłębienia na powierzchni skóry. Tzw „pomarańczowa skórka” to połączenie rozszerzających się komórek tłuszczowych, które gromadzą się pod skórą z włóknistymi paskami (przegrodami), które biegną prostopadle do powierzchni skóry. Ten stan skóry jest bardzo powszechny wśród kobiet, bez względu na wiek. Oczywiście, niektórzy mężczyźni również są tym dotknięci, ale w większości dotyczy to kobiet, często do tego stopnia, że wstydza się nosić szorty lub kostium kąpielowy, z obawy przed ujawnieniem wyglądu ich pośladków lub przez cellulit na udach.
Kobiety o różnych kształtach i rozmiarach mogą mieć cellulit na udach. Nawet najbardziej podziwiane i szczupłe aktorki oraz modelki mają cellulit, ale ze względu na strategiczny wybór odzieży, pozy i photoshop, nie zawsze to widzimy.
Jak powstaje cellulit?
Cellulit to stan, który dotyka 90 procent kobiet i 10 procent mężczyzn, głównie w krajach uprzemysłowionych. W wieku od 25 do 35 lat najczęściej może pojawić się pierwszy cellulit na udach. Nie ma jednak na to reguły.
Estrogen u kobiet ma wpływ na naczynia krwionośne. Kiedy jego poziom zaczyna się zmniejszać (np. w okresie menopauzy), kobieta traci receptory w naczyniach krwionośnych i udach, dzięki czemu zwalnia krążenie. Z tego powodu, dany obszar ciała jest mniej odżywiony i mniej dotleniony, a z tego powodu spada poziom produkcji kolagenu. W tym czasie komórki tłuszczowe zaczynają się powiększać, wystawać i stają się wyboistym tłuszczem, znanym jako cellulit.
Kobiety mają tendencję do cellulitu na udach i pośladkach, ponieważ mają trzy warstwy tłuszczu w tych obszarach. Trzy poziomy tłuszczu znajdują się także w żołądku i na tricepsach.
Proces identyfikacji cellulitu jest szczególnie ważny, ponieważ odpowiednie leczenie zależy od jego rodzaju i stadium rozwoju . Przyjrzymy się typowym cechom pięciu rodzajów cellulitu i niektórym metodom, stosowanym do radzenia sobie z nimi.
Rodzaje cellulitu:
- cellulit miękki – ten rodzaj cellulitu nadaje skórze falisty wygląd i, jak sama nazwa wskazuje, jest miękki w dotyku. Miękki cellulit występuje głównie w miejscach, gdzie gromadzi się tłuszcz, takich jak ramiona i nogi, i często towarzyszą mu żylaki lub pajączki; gdy będziesz chodzić lub poruszać się, miękki cellulit również się poruszy. Zwiększa się wraz z wiekiem lub przyrostem masy ciała, a pogarsza go brak napięcia mięśniowego. Obszary dotknięte cellulitem: uda, brzuch, pośladki i ramiona.
- cellulit twardy – ten typ występuje częściej u młodszych kobiet i głównie w okolicach bioder i ud. Zwykle jest to jeden z pierwszych, zewnętrznych objawów cellulitu. Skóra jest napięta i ziarnista lub wgłębiona jak skórka pomarańczowa, a jej wygląd nie zmienia się podczas chodzenia lub poruszania się; skóra wydaje się być mocno przywiązana do mięśnia. Obszary dotknięte: zewnętrzne obszary bioder, uda, cellulit wokół pleców i wewnątrz kolan.
- cellulit wodny – dotyka głównie szczupłych kobiet o normalnej sylwetce. Łatwo go zidentyfikować, ponieważ często towarzyszy mu zespół ciężkich nóg. Tak zwany efekt „skórki pomarańczowej” jest nieco bardziej widoczny. Skóra wygląda na wiotką i ma grudki. Może pojawić się prawie w każdym miejscu na ciele: brzuch, biodra, pośladki, uda, łydki, kostki i ramiona. Ten rodzaj cellulitu jest najłatwiejszy i najszybszy do zwalczenia.
- cellulit obrzękowy – Wynika to z problemów ze słabym krążeniem, nasilonym przez znaczną retencję płynów. Występuje głównie w nogach, które tracą swój kształt i stają się bardziej kolumnowe. Skóra jest pastowata i może być bolesna przy dotknięciu lub gdy osoba cierpiąca siedzi przez długi czas.
- cellulit tłuszczowy – ten typ jest najłatwiejszy do pozbycia się, ponieważ zazwyczaj wynika z nawyków żywieniowych i siedzącego trybu życia. Cellulit tłuszczowy jest widoczny tylko wtedy, gdy uciskasz skórę i nie jest bolesny.
Stopnie cellulitu
Cellulit 1. stopnia: Masz gładką skórę podczas leżenia i wstawania.
Cellulit 2. stopnia: Podczas spoczynku masz gładką skórę, ale podczas stania pojawiają się wgłębienia.
Cellulit 3. stopnia: Pojawiają się wgłębienia w miejscach objętych cellulitem podczas stania i w pozycji leżącej.
Cellulit – jak się pozbyć?
Ćwiczenia na cellulit i wybór zdrowej diety to pierwsze kroki, które należy podjąć. Następnie użycie kremu antycellulitowego i masażu (ręczniego lub przy użyciu sprzętu), może znacznie poprawić sytuację.
- zmiany w diecie – zaleca się spożywać więcej pokarmów zawierających przeciwutleniacze, witaminę P i cytro-flawonoidy. Najlepiej jeść borówkę, czarną porzeczkę, grejpfruty, pomarańcze i cytryny chroniące żyły i wzmacniające nieprzepuszczalność naczyń włosowatych. Czosnek i cebula natomiast stymulują krążenie.
- ćwiczenia na cellulit – usunięcie cellulitu wymaga jak największej ilości wysiłku fizycznego. W tym celu nie ma nic lepszego niż treningi fitness: najlepsze ćwiczenia na cellulit to połączenie ćwiczeń cardio i ćwiczeń wzmacniających mięśnie (ud, mięśni brzucha, pośladków). Skutecznie usuwają tkankę tłuszczową. Zapisz się na zajęcia treningowe, kup stepper, zacznij uprawiać aerodance albo jeździć na rowerze. Skuteczne ćwiczenia na cellulit to również Zumba. Pamiętaj, że balet także jest bardzo skuteczny w zwalczaniu cellulitu.
- masaże antycellulitowe – w tym endermologia oraz masaże ręczne.
- kremy antycellulitowe – mogą pomóc zmniejszyć pojawienie się wgłębionej „pomarańczowej skórki” na udach, biodrach, brzuchu, pośladkach i w innych obszarach.
Medica Group BeautyBooty 150ml Serum na jędrne pośladki – krem na cellulit to nasz najlepszy wybór, ponieważ szybko schnie, pachnie wspaniale, a wraz z mocą masażu może zmniejszyć cellulit. Działa najlepiej w zestawie z kapsułkami na jędrne pośladki Medica Group BeautyBooty.
Specyfik Medica Group BeautyBooty 150ml Serum na jędrne pośladki zawiera w swoim składzie:
- wyciąg z planktonu – niezwykle nawilżający, ujędrniający, z działaniem przeciw starzejących,
- morszczyn pęcherzykowaty – bogaty w wiele minerałów,
- ekstrakt z laminarii północnej – świetnie regenerujący zrogowaciałe tkanki.
Tak naprawdę, cellulit zwalczyć należy również od środka. Istnieją preparaty, takie jak tabletki na cellulit, które pomagają zniwelować efekt „pomarańczowej skórki” i to w bardzo szybki sposób.
Medica Group BeautyBooty kapsułki na jędrne pośladki (90szt.) – tabletki na cellulit zostały stworzone z myślą właśnie o kobietach, które krępują się wyglądu swoich pośladków czy ud. Zatrzymują proces starzenia, oczyszczają i odżywiają jednocześnie. Działają najlepiej w zestawie z serum na jędrne pośladki Medica Group BeautyBooty.
Medica Group BeautyBooty kapsułki na jędrne pośladki zawierają w swoim składzie:
- Ekstrakt z miłorzębu – zapobiegający gromadzeniu się nadmiernej tkanki tłuszczowej pod skórą,
- Ekstrakt z gorzkiej pomarańczy – przyśpieszający metabolizm i spalanie tłuszczu,
- Ekstrakt z jęczmienia – mający działanie detoksykacyjne,
- Ekstrakt z maca – bomba witaminowa.