Ciekawe

Orientacja seksualna – wszystko, co warto o niej wiedzieć

Orientacja seksualna rodzi się u nas stopniowo. Według opinii psychologów najczęściej objawia się ok. 12 roku życia. Jednak niektórym osobom nawet w późniejszych latach jest ciężko określić swoje preferencje. Jeśli chcesz dowiedzieć się, kiedy kształtuje się orientacja seksualna i w jaki sposób ją określić, zapoznaj się z naszym artykułem.

Orientacja seksualna – co to jest?

Orientacja seksualna to uczuciowy, emocjonalny i seksualny pociąg do osób danej płci. Mimo opinii wielu osób nie jest kwestią wyborów, lecz uwarunkowanym i złożonym oddziaływaniem czynników środowiskowych, biologicznych i poznawczych. Można włączyć w to także czynniki hormonalne i uwarunkowania genetyczne.

Kiedy kształtuje się orientacja seksualna?

Kształtowanie orientacji seksualnej zwykle rozpoczyna się w fazie rozwoju prenatalnego, a w kolejnych latach życia podlega wpływowi różnych czynników. Zwykle potrzebne jest pierwsze doświadczenie seksualne, aby móc określić swoje preferencje. Oczywiście nie musi dojść do stosunku. Zazwyczaj wystarczy bliskość fizyczna ograniczająca się do pocałunków, trzymania za dłonie czy dotykania ciała drugiej osoby.

Należy pamiętać, że kształtowanie seksualności następuje w dzieciństwie, lecz szczególnie nasila się w czasie dojrzewania. Warto zaznaczyć, że ludzie nie wybierają sobie orientacji seksualnej – jest ona zakorzeniona w człowieku, a dzięki doświadczeniom można ją zidentyfikować.

Ile jest orientacji seksualnych?

Według seksuologów można wyróżnić trzy główne rodzaje orientacji:

  • orientacja heteroseksualna – pociąg do osób płci przeciwnej,
  • orientacja homoseksualna – pociąg do osób tej samej płci,
  • orientacja biseksualna – pociąg zarówno do osób tej samej, jak i przeciwnej płci.

Cały czas trwają rozważania nad ustaleniem czwartej orientacji – aseksualnej, zgodnie z którą dana osoba nie odczuwa pociągu ani do osób tej samej płci, ani przeciwnej.

Orientacja seksualna – jak sprawdzić swoje preferencje?

Seksuolodzy są zgodni, że orientację seksualną można określić już ok. 12 roku życia. Oczywiście bardzo dużo zależy od doświadczeń. Osoby, które szybko doświadczają pierwszych pocałunków, trzymania za ręce i zbliżeń z inną osobą zwykle są w stanie szybciej określić swoje preferencje. Należy jednak pamiętać, że nie jest to warunek. Nie oznacza to, iż osoba niedoświadczona nie będzie w stanie stwierdzić, do której płci czuje pociąg. Jeśli zadajesz sobie pytanie: „jaka jest moja orientacja seksualna?” zastanów się, która płeć budzi w Tobie największe emocje. Pamiętaj, aby nie ignorować bodźców wysyłanych przez ciało i umysł. Jeśli chcesz naprawdę określić swoją orientację, wsłuchuj się w siebie. Nie staraj się dopasowywać do otoczenia i teorii bliskich.

Jeśli nie jesteś pewien swojej seksualności, możesz skorzystać z pomocy seksuologa lub psychologa. Specjalista po przeprowadzeniu wywiadu zwykle jest w stanie określić, czy pociąg do osób tej samej lub przeciwnej płci wynika z potrzeby zbudowania romantycznej relacji, czy też rzeczywiście wiąże się z określoną orientacją. Należy pamiętać, że seksuolog nie jest w stanie zmienić orientacji. Może on pomóc zrozumieć siebie i odpowiedzieć na pytanie, czy to, że podoba mi się dana osoba, określa moje preferencje seksualne. Warto pamiętać, że pojedyncze fantazje nie zawsze świadczą o tym, że jesteśmy homoseksualni czy biseksualni.

Czy istnieje sposób na zmianę orientacji?

Wiele osób zastanawia się, czy można zmienić orientację seksualną. Niektórzy zadają pytania, czy istnieje skuteczne sposób na wyleczenie zaburzenia, jakim jest homoseksualizm. Chcielibyśmy jednak zaznaczyć, że pociąg do płci przeciwnej absolutnie nie jest chorobą ani zaburzeniem, dlatego nie da się wyleczyć z danej orientacji seksualnej. Ona po prostu w nas jest i należy ją zaakceptować. Zgodnie z badaniami naukowymi można stwierdzić, iż homoseksualizm i biseksualizm to nie kwestia wyboru i nie da się na nie wpłynąć. W 2009 roku Amerykańskie Stowarzyszenie Psychologiczne przedstawiło literaturę, z której wynika, iż nie istnieją sposoby na zmianę preferencji seksualnych. Jeśli masz problem zaakceptowaniem swojej orientacji lub orientacji bliskiej osoby, udaj się do specjalisty, który pomoże Ci zrozumieć i zaakceptować ten mechanizm.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *