Seks jest integralną częścią życia każdej pary, zbliża do siebie dwoje ludzi i spaja relację. Jego regularne uprawianie nie tylko przyczynia się do poprawy i utrzymania dobrego samopoczucia, ale także pozytywnie wpływa na nasze zdrowie oraz funkcjonowanie organizmu. Dlatego kiedy dochodzi do spadku libido, często reagujemy nerwowo i gwałtownie, ponieważ nie potrafimy zrozumieć zachodzącej w naszym życiu zmiany. Ponadto ochota na seks może zmieniać się w zależności od okoliczności i naszego samopoczucia wynikającego z zadowolenia z życia oraz pracy.
Czym właściwie jest libido?
Libido jest określeniem, jakie często używane bywa w kontekście potrzeb seksualnych i motywacji do ich zaspokajania. Pojęcie zostało wprowadzone przez Zygmunta Freuda definiującego je jako pewien rodzaj energii, dzięki której popędy życia wynikające z zakorzenionej w nas potrzeby przetrwania oraz zachowania ludzkiego gatunku spełniają swoje funkcje.
Od czego zależy ochota na seks?
Seks jest ważnym punktem naszego życia, jednak istnieje wiele czynników, które mają wpływ na libido. Przede wszystkim im jesteśmy starsi, tym nasz popęd seksualny ulega zmniejszeniu. Największe libido występuje u młodych ludzi, w których organizmie hormony niejednokrotnie szaleją. Kolejnym czynnikiem, który ma niewątpliwy wpływ na naszą ochotę na seks, jest dieta, która w znacznym stopniu może obniżyć lub podwyższyć nasze libido. Jednym z powodów mających bardzo duży wpływ na nasz popęd seksualny jest przemęczenie, w wyniku którego nasza ochota na współżycie z partnerem ulega znacznemu obniżeniu.
Co ciekawe, palenie papierosów ma także negatywny wpływ na wzajemnie relacje seksualne, ponieważ skutecznie osłabia erekcję u mężczyzn, ale również źle oddziałuje na nasz układ hormonalny. Podobne działanie ma nadmierne spożywanie alkoholu, nie wspominając już o narkotykach, które w dłuższej perspektywie przyczyniają się do wyniszczenia całego organizmu, a w rezultacie do o wiele bardziej tragicznych skutków. Jedna lampka wina przed seksem potrafi pobudzić nas do działania, jednak nadmierna ilość wywoła odwrotne rezultaty. Co więcej, duże znaczenie mają nasze relacje z partnerem i ogólne zadowolenie z życia oraz wsparcie ze strony ukochanej osoby. Nic więc dziwnego w tym, że w razie jego braku nie czujemy chęci do współżycia, a wręcz staramy się go unikać.
Kiedy jest największa ochota na seks? Kobieta a jej samopoczucie
U kobiet zwłaszcza przed okresem następują zmiany hormonów i zespół napięcia przedmiesiączkowego, który objawia się rozdrażnieniem, bólami w podbrzuszu oraz częstymi zmianami nastroju. Ma to duży wpływ na brak chęci do współżycia, dlatego w tym czasie ważne jest wsparcie i zrozumienie ze strony partnera. W trakcie krwawienia znacznie spada ochota na seks, co jest wynikiem najniższego w tym okresie stężenia żeńskich hormonów, które regulują wszelkie zmiany w czasie cyklu miesiączkowego. Ponadto w tym czasie czujemy się nieatrakcyjne, co ma niebagatelne znaczenie w braku odczuwania przez nas ochoty na seks. Dochodzące do tego dolegliwości bólowe, zbieranie się wody w organizmie oraz niekomfortowe samopoczucie wynikające z krwawienia sprawiają, że seks schodzi na drugi plan.
Zaraz po miesiączce progesteron utrzymuje się w ciele nadal na stosunkowo niskim poziomie, natomiast zwiększeniu ulega ilość hormonów takich jak testosteron czy DHEA, a także estrogenów. W wyniku tego nasze libido ulega zwiększeniu, a my zaczynamy odczuwać większą ochotę na seks z naszym partnerem.
Kiedy jest największa ochota na seks? Podsumowanie
Ochota na seks zależy od wielu czynników, które w dużej mierze uzależnione są od płci, wieku czy trybu prowadzonego przez nas życia. Natomiast jeśli zauważymy, że zmniejszenie libido związane jest z dopadającą naszą relację rutyną, możemy nieco urozmaicić ją przy pomocy zabawek erotycznych, które ożywią nasz związek i na nowo rozpalą nasze pożądanie. Dildo, kajdanki czy masturbatory są świetnym sposobem dla odważnych par, którym zależy na rozgrzaniu atmosfery w sypialni i pobudzeniu zmysłów.