Czym są perfumy? Wie chyba każdy. Jednak to, z czego się składają, a także jak naprawdę działają, wie relatywnie niewiele osób.
Warto poznać strukturę perfum, aby zrozumieć np. w jaki sposób uwalnia się ich zapach w ciągu dnia. Wiedza ta sprawi również, że jasne będzie – dlaczego zapach inaczej odczuwamy we flakoniku, a inaczej na skórze.
Poniżej przedstawiono wyczerpujące informacje, dotyczące piramidy nut.
Jak odczuwamy zapachy?
Wchodząc do perfumerii i wąchając zatyczki od perfum, nie możemy jednoznacznie określić, które z nich nam się podobają. Takie testowanie produktów jest więc kompletnie bez sensu.
Po zapoznaniu się z kilkoma różnymi produktami, przestajemy czuć cokolwiek. Wydaje nam się, że wszystkie zapachy są podobne, co oczywiście jest nieprawdą. Wynika to z faktu, że każdy zapach rozwija się z czasem.
Perfumy złożone są z kilku rodzajów nut – głowy, serca oraz głębi. Inaczej zapach uwalnia się po spryskaniu zakrętki, inaczej na bibułce do testowania, a inaczej na skórze.
Pamiętajmy również o tym, że każda osoba może pachnieć nieco inaczej, nawet jeśli używa tych samych perfum. Zależy to od indywidualnych czynników. Nuty zapachowe łączą się z pH naszej skóry.
W przypadku wielu produktów, po sprawdzeniu testera odczuwamy jedynie woń alkoholu. Naturalnie, nie ma to nic wspólnego z prawdziwym zapachem danych perfum.
Ciepło naszego ciała sprawia, że zapach alkoholu ulatnia się szybko, a następnie odbywa się proces uwalniania nut zapachowych. Nie sprawdzimy danych perfum, jeśli nie dokonamy aplikacji na skórę.
Dopiero po kilku godzinach możemy realnie ocenić, czy dany produkt odpowiada naszym oczekiwaniom. To właśnie dlatego do wielu zapachów ,,przekonujemy się” dopiero po czasie, pomimo tego, że na początku nam się nie podobały.
Jakie nuty zapachowe można wyróżnić?
Tak, jak wyżej wspomniano można wyróżnić trzy podstawowe nuty zapachowe (głowy, serca, głębi).
Oznacza to, że po aplikacji zapach przechodzi przez trzy etapy rozwoju.
Oczywistym jest, że perfumy inaczej są odbierane świeżo po użyciu, a inaczej po kilku godzinach.
Pierwsze, co czujemy po rozpyleniu perfum, to nuty głowy.
Są one zwykle bardzo intensywne, jednak ten zapach towarzyszy nam tylko przez pierwsze piętnaście minut. Najczęściej to właśnie pierwszy kwadrans decyduje o tym, czy dane perfumy przypadną nam do gustu, czy też nie. Można więc śmiało powiedzieć, że jest to wizytówka produktu, która ułatwia podjęcie nam decyzji.
Dopiero po kwadransie uwalnia się druga grupa nut zapachowych, czyli nuty serca.
Warto wiedzieć, że to właśnie ten zapach będzie towarzyszył nam przez kilka kolejnych godzin.
Znalezienie idealnego zapachu nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Często można spotkać się z stwierdzeniem, że perfumy są nietrwałe. W wielu przypadkach to nie jakość perfum jest słaba. Po prostu nie odpowiada nam nuta serca, która być może jest zbyt słaba w porównaniu z nutą głowy.
Osoby, które potrafią ,,czytać” składy perfum, a także mają już pewne doświadczenie, mogą z powodzeniem określić, jaki będzie ich zapach, jeszcze przed powąchaniem. Takie umiejętności posiadają jednak wyłącznie specjaliści – perfumy to bardzo rozległa dziedzina, której zgłębienie wymaga wiedzy i praktyki.
Nuta głowy
Nuta głowy utrzymuje się przez kwadrans od rozpylenia. Jest ona bardzo mocna i intensywna, jednak pamiętajmy, że zapach ten się ulatnia. Zwykle jest on tylko dla nas, gdyż zanim wyjdziemy z domu nuta głowy traci na sile. Jakie składniki często wykorzystywane są w tej grupie?
W przypadku produktów dla kobiet jest to np. połączenie świeżych owoców oraz wyrazistych kwiatów. Takie zestawienie znajdziemy w m.in. perfumach Magnetifico Allure, gdzie nuta głowy stworzona jest z cytryny, czarnej porzeczki oraz hiacynta.Kup teraz
Nuta serca
Nuta serca uwalnia się dopiero po kilkunastu minutach od aplikacji perfum. Jest to zapach mniej intensywny, który pozostaje z nami przez około 2-4 godziny. W dużej mierze to właśnie nuta serca decyduje o tym, czy dany produkt będzie nam odpowiadał.
Jakie składniki dają interesującą kompozycję? W przypadku perfum męskich są to korzenne i drewniane zapachy. Dla przykładu – perfumy Magnetifico Seduction posiadają palisander oraz liście jaśminu.
Nuta głębi
Nuta głębi to podstawa każdych perfum. Jest to zapach, który czujemy na skórze po upływie nawet kilkunastu godzin. Składniki umieszczone w tej grupie, wzmacniają substancje znajdujące się w nucie głowy oraz serca. Pośrednio wpływają również na ich unikatowy charakter. Często jest to połączenie mocnych oraz ciężkich olejków. W męskich perfumach Magnetifico Secret Scent znajdziemy mech dębowy, skórę, ambrę, wetiwer, piżmo.
Jak odczuwamy feromony?
Połączenie perfum z feromonami jest coraz powszechniejsze. Są to oczywiście feromony chemiczne, które mają działanie zbliżone do substancji naturalnie wytwarzanych przez organizm. Ich działanie jest jednak o wiele mocniejsze.
Feromony są bezwonne, więc nie wpływają bezpośrednio na zapach perfum. Oddziałują za to na zmysły otaczających nas osób. Wytwarzają napięcie seksualne, a także sprawiają, że dla otoczenia stajemy się o wiele atrakcyjniejsi i pewniejsi siebie. Dużym uznaniem cieszą się perfumy z feromonami Magnetifico Selection, które występują zarówno w wersji dla kobiet, jak i mężczyzn.