Porady

Kubeczek menstruacyjny

W ostatnim czasie, coraz więcej kobiet w Polsce przykłada duże znaczenie do dbałości o swoje ciało i zdrowych wyborów w codziennym życiu. Pragniemy żyć komfortowo i wygodnie. W czasie miesiączki, niestety, popularne środki higieniczne, takie jak tampony i podpaski, nie zawsze nam na to pozwalają.
Dobrą alternatywą może być kubeczek menstruacyjny. To rozwiązanie, które jest przyjazne dla ciała, a jednocześnie ekologiczne. Wyjaśniamy, czym jest kubeczek menstruacyjny, na czym polega jego użytkowanie, oraz jakie są jego wady i zalety.

Czym jest kubeczek menstruacyjny?

Określenie ,,kubeczek menstruacyjny”, wykorzystywane jest w odniesieniu do małych pojemniczków lub elastycznych miseczek, które używane są w trakcie okresu. Wykonane są one z przyjaznych dla skóry materiałów, takich jak silikon medyczny lub guma lateksowa. W przeciwieństwie do jednorazowych środków higienicznych, takich jak podpaski czy tampony, kubeczki menstruacyjne nie wchłaniają krwi, lecz magazynują ją.

Chociaż kubeczki menstruacyjne dopiero od kilku lat są popularne w Polsce, nie są wynalazkiem nowym. Zostały opatentowane w latach 30. XX wieku przez Leaonę Chalmers – nie zyskały jednak popularności, wyparte na wiele dziesięcioleci przez środki jednorazowe.

Kubeczek menstruacyjny – jak powinien być wykorzystywany?

Kubeczek menstruacyjny należy umieścić wewnątrz pochwy w taki sposób, aby mógł zbierać krew. Powinien być wymieniany co kilka godzin.
Optymalnym rozwiązaniem jest zakup dwóch kubeczków menstruacyjnych. W czasie gdy jeden z nich jest używany, drugi może zostać na spokojnie, dokładnie wymyty i wysuszony. Wiele firm oferuje od razu wygodne zestawy dwóch kubeczków.
Jest na przykład w przypadku kubeczków Fun Cup Fan Factory, do których dołączana jest antybakteryjna torebka, umożliwiająca higieniczne przechowywanie.

Kubeczek menstruacyjny Fun Factory mały A, 2 szt.

Przed pierwszym użyciem, kubeczek menstruacyjny powinien zostać wygotowany w celu sterylizacji. Podczas dalszego użytkowania należy pamiętać, by robić to regularnie, przed każdą miesiączką i po.

Jak dobrać odpowiedni rozmiar kubeczka menstruacyjnego?

Każda kobieta jest inaczej zbudowana, dlatego też kubeczki menstruacyjne oferowane są w różnych rozmiarach.

Mniejsze kubeczki menstruacyjne powinny wybierać kobiety szczupłe, o drobnej budowie, niewysokie, także dziewice i kobiety, które nie rodziły jeszcze dzieci. Mały rozmiar zaleca się kobietom do 30 roku życia.

Większe rozmiary kubeczków menstruacyjnych będą odpowiednie dla kobiet wysokich, o cięższej budowie, a także tych, które mają za sobą porody. Przeznaczone są dla kobiet po 30 roku życia.

Jak prawidłowo włożyć kubeczek menstruacyjny?

Aby kubeczek menstruacyjny mógł zapewniać nam komfort i wygodę, musi być prawidłowo umiejscowiony w ciele kobiety. Nie jest to trudne, jednak wymaga pewnej wprawy. Z tego powodu pierwszy raz powinniśmy wypróbować kubeczka w domu, na spokojnie, gdy nie musimy się śpieszyć. W tym celu należy najpierw dokładnie umyć ręce i przybrać wygodną pozycję. Kubeczek umieszczamy wewnątrz pochwy pionowo, częścią otwartą do góry. Wsuwamy go delikatnie, jednocześnie ściskając jego ścianki, w ten sposób by kubeczek przybrał kształt litery „S” lub „U” i puszczamy. W celu wyjęcia kubeczka należy delikatnie pociągnąć za jego końcówkę. Kubeczek menstruacyjny jest dość pojemny, może być używany także w nocy.

Kubeczek menstruacyjny – zalety

Kubeczki menstruacyjne bez wątpienia mają wiele zalet. Przede wszystkim są one hipoalergiczne i bardzo przyjazne dla ciała kobiety. Nie wywołują otarć i podrażnień. Są proste w użytkowaniu i wygodne. Pozwalają bez problemów zachować odpowiedni poziom higieny.

Kubeczki menstruacyjne bardzo często są wybierane również przez osoby, które cenią ekologiczny tryb życia. Wielorazowy kubeczek pozwala znacząco zredukować liczbę produkowanych odpadów. Nie bez znaczenia jest również fakt, że jest to wybór opłacalny pod względem ekonomicznym. Kupując kubeczek menstruacyjny musimy, co prawda, zapłacić raz większą sumę, jednak ten wydatek bardzo szybko się zwraca, gdyż możemy przez dłuższy czas zapomnieć o kupowaniu podpasek, czy tamponów.

Kubeczek menstruacyjny – wady

Główną wadą kubeczków menstruacyjnych może być fakt, że ich czyszczenie w niektórych publicznych toaletach bywa czasem utrudnione. Mimo dostępności różnych rozmiarów, kubeczki menstruacyjne mogą być nieodpowiednie dla niektórych kobiet, przede wszystkim młodych dziewic.

Czy warto zdecydować się na kubeczek menstruacyjny?

Kobiety, które dbają o zdrowy, ekologiczny tryb życia, zdecydowanie powinny rozważyć stosowanie kubeczka menstruacyjnego. Jest on przyjazny dla Ciała kobiety i wygodny w użytkowaniu. Pozwala zaoszczędzić pieniądze i ograniczyć liczbę odpadów.

Należy pamiętać jednak o tym, by kupować wyłącznie kubeczki menstruacyjne renomowanych producentów, wykonane z najwyższej jakości materiałów takich jak silikon medyczny. Tylko one mogą być bezpieczne stosowane wewnątrz ciała. Warte polecenia są na przykład kubeczki menstruacyjne Fun Cup Fun Factory.

Kubeczek menstruacyjny Fun Factory duży B, 2 szt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *