Porady

Jak rozmawiać o seksie? Praktyczne wskazówki

Seksualność to ważna sfera życia człowieka i każdy powinien dążyć do tego, żeby erotyczne doświadczenia dawały możliwie jak największą satysfakcję. Jednocześnie należy także zadbać o swoją drugą połówkę, ponieważ to przecież obie strony muszą być usatysfakcjonowane. Zwykle najprostszym sposobem na poznanie potrzeb drugiej osoby jest rozmowa. W takim razie jak rozmawiać z partnerem czy partnerką o seksie?

Jak rozmawiać z partnerem o seksie? Dlaczego warto?

Każdy człowiek ma inne potrzeby seksualne, dlatego rozmowa na ten temat ze swoją drugą połówką jest bardzo istotna. Dzięki temu można wprowadzić do łóżkowego życia ekscytujące elementy, wyłączyć te mało lubiane czy postawić na nowe praktyki, dzięki którym seks będzie zwyczajnie lepszy dla obu stron. W przeciwnym wypadku można przez długie lata tkwić w relacji, w której seks nie jest dostatecznie satysfakcjonujący, co może się odbić na całym związku, nie tylko sferze erotycznej, ponieważ jest ona bardzo ważna! Jednak jak rozmawiać z partnerem o seksie? Przede wszystkim otwarcie, jednak warto trzymać się kilku wskazówek.

Jak rozmawiać z chłopakiem o seksie? Jak rozmawiać z kobietą o seksie?

Rozmowa o seksie nie powinna być rozgraniczana na płeć osoby, z którą ma zostać poruszony ten temat. Zarówno mężczyźni, jak i kobiety mogą mieć inne potrzeby czy pomysły na urozmaicenie życia erotycznego i nie warto się wstydzić takich rozmów. Zgodnie z założeniem, życie z drugim człowiekiem w związku polega na dążeniu do wzajemnego szczęścia. Z drugiej strony wiele osób wstydzi się rozmów o seksie, ponieważ boi się na przykład wyśmiania, zranienia czy chociażby niezrozumienia przez drugą połówkę. Trzeba jednak pamiętać o tym, że własna przyjemność jest równie ważna, co drugiej osoby.

Rozmawiać należy delikatnie. Wypominanie czy po prostu zwracanie uwagi na to, że coś nam się nie podoba może odcisnąć piętno na ego partnera, przez co ten może bardzo personalnie odczuć dany fakt. Z tego powodu rozmowa powinna przede wszystkim uwzględniać to, że ma na celu poprawę życia seksualnego dla obojga partnerów. Ponadto liczy się nie tylko treść, ale przede wszystkim forma, która wpływa na to, czy rozmowa zostanie dobrze odebrana.

Warto zrezygnować z nacechowanych negatywnie stwierdzeń pokroju “nie lubię, kiedy”, “przeszkadza mi, jak” na rzecz bardziej subtelnych “może spróbujemy…” czy “lubię, kiedy dotykasz w sposób X” lub “chciał(a)bym …”. To niby niewielkie różnice, które jednak warto zrozumieć i praktykować, ponieważ w przeciwnym wypadku druga połówka może się poczuć atakowana, co powoduje zamknięcie na dyskusję, a nie otwartość na zmiany.

Dobrze także zacząć rozmowę o seksie nie w sytuacji łóżkowej, erotycznej. Najważniejsze jest jednak to, żeby obie osoby były spokojne i zrelaksowane. Poruszanie tych kwestii w sytuacjach stresowych może zadziałać jak przysłowiowe dolanie oliwy do ognia.

W wielu przypadkach można nawet nie uciekać się do szczególnej rozmowy, ponieważ niektóre rzeczy można partnerowi czy partnerce pokazać. Można na przykład wziąć dłoń drugiej połówki i pokazać, jakie ruchy i w którym miejscu sprawiają najwięcej przyjemności, co nie jest szczególnie trudnym zadaniem.

Musisz również wiedzieć, że rozmowa o seksie nie będzie pojedynczym zdarzeniem. Zazwyczaj pierwsza z nich dopiero otwiera partnerów na wymienianie się seksualnymi refleksjami. I bardzo dobrze! Ważne, żeby kochankowie wiedzieli, że rozmowa nie ma na celu żadnego piętnowania czy atakowania, ale sprawienie, żeby seks dawał jeszcze więcej radości i spełnienia, niezależnie od tego, czy chodzi o mało lubiane praktyki, chęć skorzystania z zabawek erotycznych czy spróbowania nowych pozycji. W każdym przypadku należy jednak pamiętać o tym, jak delikatnie rozmawiać z partnerem o seksie. Obojgu kochanków na pewno zależy na wzajemnej satysfakcji, dlatego nie warto się bać rozmowy. Na pewno dobrze Wam pójdzie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *