Bez kategorii

Stulejka – co to jest i jak wygląda

Choć o stulejce nie słyszy się zbyt często ze względu na to, że stanowi dość wstydliwy problem, szacuje się, iż dotyka nawet 13% mężczyzn w dorosłym wieku. Panowie nie chcą o niej mówić, ponieważ zazwyczaj ta przypadłość kojarzy się z dziećmi, które nie skończyły jeszcze 3. roku życia.

Choć wielu słyszało przynajmniej raz w życiu to wyrażenie, nie do końca zdaje sobie sprawę, co to znaczy stulejka. Co istotne, warto wiedzieć o niej nieco więcej, ponieważ dotyka wiele osób oraz skutecznie utrudnia funkcjonowanie w sferze seksualnej. Co to jest stulejka, jak wygląda i w jaki sposób ją rozpoznać? 

Stulejka – co to jest?

Stulejka stanowi wadę anatomiczną, która polega na zwężeniu napletka, czyli fałdu skórnego przykrywającego żołądź prącia. Gdy nachodzi na niego delikatnie, taka sytuacja nie jest patologiczna. Jednak w przypadku, kiedy napletek mocno zakrywa żołądź prącia oraz nie daje się zsunąć niżej, najprawdopodobniej oznacza to stulejkę.

Stulejkę można podzielić na dwa rodzaje – wrodzoną oraz nabytą. Z pierwszym z nich najczęściej mają do czynienia rodzice chłopców, którzy jeszcze nie skończyli 3. lub 4. roku życia. W takim wieku to, że napletek nachodzi na żołądź prącia, jest całkowicie naturalne. Co więcej, w 90% przypadków, gdy dziecko przekroczy podany wiek, fałd skórny sam zaczyna się stopniowo obniżać. W pozostałych 10% sytuacji wymagana jest konsultacja z lekarzem, a następnie problem prawdopodobnie zostanie usunięty chirurgicznie.

Natomiast stulejka nabyta stanowi zmianę patologiczną. Nie następuje w naturalny sposób, a w następstwie różnych sytuacji lub dolegliwości ze strony układu moczowo-płciowego. Wśród nich wymienia się:

  • przewlekłe cewnikowanie;
  • nieodpowiednią higienę okolic intymnych;
  • urazy mechaniczne;
  • stany zapalne napletka;
  • pewne choroby ogólnoustrojowe, na przykład nieleczoną cukrzycę.

Stulejka – jak rozpoznać?

Stulejka nie stanowi dolegliwości, którą trudno zauważyć. Dzięki temu można w prosty sposób kontrolować wygląd penisa i skonsultować się z lekarzem w razie podejrzenia jej wystąpienia. Jak wygląda stulejka?

Stulejkę można podzielić na częściową lub całkowitą. Jeśli istnieje możliwość zsunięcia napletka mniej więcej do rowka zażołędnego (czyli przerwy tuż za główką prącia) bądź dalej w przypadku, kiedy członek nie znajduje się we wzwodzie, wtedy ma się do czynienia z pierwszym rodzajem. Natomiast w sytuacji wystąpienia stulejki całkowitej, napletek ciasno przylega do żołędzi i nie daje się w ogóle ruszyć.

Co istotne, w każdym z wymienionych rodzajów próbom przesuwania napletka towarzyszy ból. Może nie być odczuwalny w trakcie codziennego funkcjonowania, jednak daje o sobie znać wtedy, gdy mężczyzna uprawia seks. Ponadto nieleczona stulejka wiąże się z problemem zachowania odpowiedniego poziomu higieny w miejscach intymnych. A to grozi częstymi infekcjami bakteryjnymi, które mogą powodować niebezpieczne następstwa w postaci zakażeń układu moczowo-płciowego.

Stulejka – jak wygląda leczenie?

U dzieci sposoby leczenia wyglądają zupełnie inaczej niż u dorosłych. Lekarze w sytuacji zdiagnozowania stulejki u chłopców zalecają rodzicom przeprowadzanie prób delikatnego odciągania napletka w ciepłej wodzie. Do tego przepisuje się maści sterydowe, które ułatwiają przeprowadzanie tej czynności.

Natomiast w przypadku zdiagnozowania stulejki u dorosłego zazwyczaj wymagane jest podjęcie znacznie bardziej stanowczych kroków, obejmujących interwencję chirurgiczną. Jedynie w taki sposób pacjent będzie mógł nabrać pewności, że przy odpowiedniej higienie oraz sporej dozie ostrożności problem nie nawróci.

Wśród zabiegów, które stosuje się w celu zniwelowania stulejki, należy wymienić:

  • plastyczne poszerzenie ujścia napletka;
  • nacięcie napletka;
  • usunięcie najwęższego fragmentu napletka;
  • usunięcie całego napletka.

Co istotne, żaden z wyżej wymienionych zabiegów nie wymaga długotrwałej rekonwalescencji – czas ten trwa od 2 do 3 tygodni. Lekarze zalecają, aby ze szczególną ostrożnością traktować miejsce po zabiegu. Należy je dokładnie dezynfekować, zabezpieczać oraz powstrzymać się od jakichkolwiek czynności seksualnych przez co najmniej miesiąc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *