Ciekawe

Błona dziewicza – co to jest i gdzie się znajduje

Błona dziewicza to wyjątkowo cienki fałd błony śluzowej, który otacza wejście do pochwy. Umiejscowiony jest na granicy pochwy i przedsionka. Błona dziewicza zbudowana jest z elastycznych kolagenowych włókien tkanki łącznej. Jej kształt zazwyczaj jest pierścieniowaty z niewielkim otworem pośrodku. Zatem, co to błona dziewicza i co warto na jej temat wiedzieć?

Błona dziewicza – co to?

Jak już wiadomo, błona dziewicza to cienki fałd błony śluzowej, a jego budowa w dużej mierze uzależniona jest od wpływu hormonów, odmienności rasowych, zmian wrodzonych czy czasu gojenia się po ewentualnym urazie bądź zakażeniu. Błona dziewicza powstaje około piątego miesiąca życia płodowego, w wyniku czego rodzi się z nią większość dziewczynek. Zdarzają się jednak sytuacje, w których błona dziewicza wykształca się w niepełny sposób, a pojedynczych przypadkach w ogóle nie występuje. Zwykle w trakcie pierwszego współżycia błona dziewicza zostaje przerwana. Z biologicznego punktu widzenia moment ten nazywany jest defloracją, natomiast w kontekście psychologiczno-kulturowym przerwanie błony dziewiczej utożsamiane jest z utratą dziewictwa.

Błona dziewicza – gdzie jest?

Zastanawiając się nad pytaniem, gdzie znajduje się błona dziewicza, zwykle możemy znaleźć odpowiedź, iż umiejscowiona jest ona około 1-1,5 cm od wejścia do pochwy. Jej głównym zadaniem jest ochrona wnętrza pochwy przed wszelkimi drobnoustrojami, jednak w związku z dosyć szerokim otworem, w który błona jest wyposażona, takie teorie nie do końca wydają się trafione. Często uważa się, że błona dziewicza nie spełnia żadnej funkcji, a jest jedynie pozostałością po życiu płodowym. Przebicie błony dziewiczej nazywane defloracją, najczęściej ma miejsce w trakcie stosunku płciowego, w momencie, w którym członek mężczyzny zostaje wsunięty do pochwy.

Błona dziewicza – jak sprawdzić, czy została przerwana?

Kobieta może odczuwać zarówno napięcie błony dziewiczej, jak i jej pęknięcie. Niejednokrotnie przebicie błony dziewiczej może być bolesne. Niezwykle często w takiej sytuacji pojawia się również krew, co jest wynikiem mocnego ukrwienia tkanki błony. Do krwawienia oraz bólu w trakcie defloracji dochodzi w przypadku połowy kobiet. Jest to bezpośrednio związane z budową błony dziewiczej. Większość kobiet posiada błonę półksiężycowatą, co powoduje, że podczas pierwszego seksu, praktycznie nie odczuwa bólu, ani nie występuje krwawienie. Wynika to z faktu, że śluzówka tego rodzaju błony dziewiczej jest mało ukrwiona oraz pęka bez żadnych trudności.

Błona dziewicza – kiedy warto wybrać się do lekarza?

Wizyta u ginekologa po rozpoczęciu współżycia jest konieczna, ponieważ wtedy lekarz może wykonać nam cytologię. To ważne badanie profilaktyczne, dzięki któremu będziemy mogły uzyskać szczegółowe informacje na temat stanu swojego zdrowia. Warto również pamiętać, że błona dziewicza nie chroni przed ciążą. Nie zamyka ona w pełni wejścia do pochwy, dlatego w razie pieszczot, gdy członek wsuwany jest płytko do przedsionka pochwy, plemniki mogą się do niej przedostać.

Błona dziewicza – jak przygotować się do pierwszego stosunku?

Przed pierwszym współżyciem warto zarówno zadbać o wyjątkowy klimat, jak i zaopatrzyć się w produkty, dzięki którym penetracja będzie łatwiejsza. Możemy postawić na lubrykanty nawilżające miejsca intymne, znacząco ułatwiające poślizg i odpowiednio nawilżające, co jest niezwykle istotne, zwłaszcza w przypadku pierwszego seksu partnerki. Umożliwiają one zmniejszenie tarcia podczas stosunku, dzięki czemu jest on przyjemniejszy w odczuciu, a także zwiększone są doznania. Ich zastosowanie pozwala nam na czerpanie większej rozkoszy ze współżycia oraz odbieranie intensywniejszych bodźców.

Co to jest błona dziewicza i gdzie się znajduje? Podsumowanie

Błona dziewicza powstaje wraz z narodzinami dużej ilości kobiet, a jej przerwanie następuje najczęściej w trakcie pierwszego stosunku. Jej budowa wyróżnia się wyposażeniem w duży, elastyczny i wytrzymały otwór, co sprawia, że jej przypadkowe przebicie jest mało możliwe. Zwykle doprowadza do niego penis, jednak błona może pęknąć również w trakcie intensywnego używania wibratora.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *