Prezerwatywy to najczęściej stosowana metoda antykoncepcji. Są łatwo dostępne, proste w użyciu, szybkie w aplikacji i nieinwazyjne dla gospodarki hormonalnej. Prezerwatywy chronią osoby współżyjące nie tylko przed niechcianą ciążą, ale także szeregiem chorób, które przenoszone są drogą płciową. Nic dziwnego, że to właśnie po ten rodzaj zabezpieczenia najchętniej i najczęściej sięga społeczeństwo. Żadna forma antykoncepcji nie jest jednak całkowicie niezawodna. Używając prezerwatyw, musimy brać pod uwagę ryzyko, że w trakcie stosunku może dojść do ich uszkodzenia lub pęknięcia. Jak należy się zachować w takiej sytuacji? Co zrobić, gdy pęknie prezerwatywa?
Jak wybrać odpowiednią prezerwatywę?
Skuteczność prezerwatywy jako metody antykoncepcyjnej uwarunkowana jest przede wszystkim tym, jak została założona na penisa. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do aplikacji, warto znaleźć rzetelne źródło informacyjne, które dokładnie przedstawia i opisuje sposób zakładania prezerwatywy na penisa. Wielkość zakupionych prezerwatyw również ma ogromne znaczenie. Nieodpowiedni dobór prezerwatywy do rozmiaru członka zazwyczaj generuje dyskomfort lub ucisk. W przypadku korzystania ze zbyt dużego rozmiaru może dojść do zsunięcia się prezerwatywy w trakcie stosunku. Używanie za małego rozmiaru niesie z kolei ryzyko pęknięcia wskutek zbyt dużego naprężenia. Istotną kwestią jest również dbałość o odpowiednie nawilżenie. Suchość pochwy może doprowadzić do mikrouszkodzeń, które często są powodem pękania prezerwatyw w trakcie stosunku. W większości przypadków najlepsze rozwiązanie stanowią lubrykanty na bazie wody. Prezerwatywy najlepiej kupować w zaufanych aptekach, ponieważ dzięki temu mamy pewność, że są one przechowywane w odpowiednich warunkach. Przed każdym użyciem należy sprawdzić także datę ważności.
Co zrobić, gdy prezerwatywa pęknie w trakcie stosunku?
Pęknięcie prezerwatywy w trakcie stosunku generuje zwykle ogromny stres. Warto więc wiedzieć, jakie racjonalne środki należy podjąć w takiej sytuacji. Zbyt emocjonalne podejście do sytuacji nie rozwiąże zaistniałego problemu w sposób rzeczowy. Świadomość odpowiednich działań pozwoli uchronić przed lękiem, paniką i przede wszystkim – niechcianą ciążą. Gdy prezerwatywa pęknie w trakcie seksu, należy natychmiast przerwać stosunek, spokojnie wyjąć penisa z pochwy i ostrożnie zdjąć prezerwatywę z członka. Kobietom zaleca się podjęcie próby oddania moczu w celu eliminacji resztek nasienia, które może znajdować się w okolicach cewki moczowej. Warto pamiętać, że oddanie moczu jest wskazane po każdym stosunku. Wydalany mocz powoduje wypłukiwanie się bakterii, jakie znalazły się w okolicach cewki moczowej na skutek pieszczot. Dzięki temu chronimy pęcherz przed ewentualnymi stanami zapalnymi.
Pęknięta prezerwatywa, a tabletka “dzień po”
W przypadku pęknięcia prezerwatywy należy brać pod uwagę ryzyko zajścia w ciąże. W tej sytuacji warto rozważyć skorzystanie z tzw. tabletki “dzień po”, nazywanej fachowo antykoncepcją awaryjną postkoitalną. W Polsce jest to lek przepisywany wyłącznie na receptę. Nie ma możliwości, aby dostać go w aptece, bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Przyjęcie leku powoduje opóźnienie lub zahamowanie owulacji. Nieobumarłe plemniki nie mają więc warunków, żeby zapłodnić komórkę jajową. W wyniku przyjęcia leku dochodzi także do zmian w strukturze błony śluzowej macicy, przez co implantacja zarodka zostaje w porę zahamowana. Jeśli istnieje jakiekolwiek ryzyko, że część prezerwatywy utknęła we wnętrzu pochwy podczas stosunku, konieczna będzie jak najszybsza interwencja lekarska. Nie należy bagatelizować tej kwestii i traktować jej jako wstydliwe doświadczenie. Zdrowie powinno stanowić bezapelacyjny priorytet w przypadku takich sytuacji. Lekarze specjaliści doskonale zdają sobie sprawę z konsekwencji, jakie niekiedy powstają na skutek pęknięcia prezerwatywy.