Błona dziewicza to cienki fałd błony śluzowej, stanowiący pozostałość po życiu płodowym. Jednak przez wieki wyznaczał wartość kobiety-dziewicy, a jego obecność decydowała o jej losie – małżeństwie, szacunku innych osób, a nawet życiu lub śmierci. Dzisiaj rosnąca świadomość na temat ludzkiej seksualności pozwala zostawić nam te okrutne dla kobiet czasy za sobą. Wiele osób nie wie jednak, jak sprawdzić, czy błona dziewicza została przerwana. W poniższym artykule rozwiejemy tę wątpliwość oraz szereg innych, które pojawiają się w związku z tym fragmentem kobiecego ciała.
Czym jest (a czym nie jest) błona dziewicza i gdzie się znajduje?
W trakcie życia płodowego pochwa najpierw stanowi zrośnięty otwór, z którego z czasem zanikają kolejne komórki, tworząc jej finalną postać. Przy ujściu pochwy, na głębokości około 1-1,5 centymetra, pozostaje jednak cienki fałd śluzówki, który oddziela przedsionek od jej wnętrza. Warto jednak wiedzieć, że nie wszystkie kobiety rodzą się z błoną dziewiczą, a co więcej, może ona przybierać różne kształty. Wyróżnia się błonę dziewiczą półksiężycowatą (występująca u większości kobiet), pierścieniowatą, sitowatą oraz strzępiastą. Jej budowa jest uzależniona od indywidualnych uwarunkowań – różnić może się nie tylko kształtem, ale także wymiarami. Może być zarówno delikatna i cienka, jak i gruba oraz wytrzymała. Warto także wiedzieć, że błona dziewicza zanika niemal całkowicie około 25 roku życia.
Co ważne, błona dziewicza nie stanowi zwartej bariery – w przeciwnym razie krew miesiączkowa oraz inne wydzieliny nie mogłyby się wydostać z pochwy. Posiada więc co najmniej jeden otwór, niekiedy kilka. Oznacza to również, że nie stanowi zabezpieczenia przed zajściem w ciążę. Zdarzają się bowiem przypadki, w których doszło do stosunku, jednak nie do defloracji, czyli przebicia błony dziewiczej. Wówczas plemniki także mogą przedostać się do wnętrza pochwy.
Jak sprawdzić czy błona dziewicza została przerwana?
Zanim przejdziemy do omówienia, jak sprawdzić, czy błona dziewicza jest przebita, omówimy zagadnienie defloracji. Wiele osób błędnie uważa, że jest to możliwe jedynie podczas stosunku seksualnego. Może się zdarzyć jednak, że nastąpi to na przykład podczas masturbacji lub uprawiania intensywnego sportu. Możliwe przyczyny przebicia błony dziewiczej to także podrażnienie pochwy wynikające z jej niedostatecznego nawilżenia.
Wiele osób obawia się stosowania tamponów oraz badań ginekologicznych właśnie ze względu na swoją błonę dziewiczą. Owszem, w takich sytuacjach może dojść do jej przebicia, jednak dzieje się tak rzadko. W przypadku tamponów najczęstszą przyczyną jest niewłaściwe stosowanie.
Zatem jak sprawdzić, czy błona dziewicza została przebita? Jeśli chcemy to sprawdzić, należy rozchylić wargi sromowe. U ujścia pochwy znajduje się fałd błony śluzowej, częściowo zaczepiony o jej ściankę. Żeby móc lepiej ją zobaczyć, warto użyć lusterka. Błonę można także wyczuć, delikatnie wsuwając palec do pochwy – będzie ona śliska i elastyczna.
Jak wygląda przerwana błona dziewicza?
Jako że błona dziewicza nie stanowi zwartej bariery, tak naprawdę rzadko kiedy rzeczywiście się ją ,,przebija” – raczej dochodzi do jej rozciągnięcia. Choć niekiedy towarzyszy temu ból i krwawienie, nie zawsze się tak zdarza. Niekiedy trudno jest więc stwierdzić, jak wygląda przerwana błona dziewicza, zwłaszcza jeśli nie mamy porównania z tym, jak wyglądała wcześniej. Jeśli chcemy określić jej stan, warto udać się do ginekologa.
Błona (nie) dziewicza jako konstrukt kulturowy
Dziewictwo jeszcze niedawno odgrywało ogromną rolę w życiu kobiet, pozostałości po kulturze czystości istnieją w naszej świadomości do dzisiaj. Naukowcy uważają jednak, że błona dziewicza nie pełni żadnej funkcji w organizmie. Kobieta może się urodzić bez niej, a podczas stosunku wcale nie musi dojść do defloracji w sensie biologicznym. Z tego powodu warto nazwę ,,błona dziewicza” zastępować nienacechowanymi emocjonalnie czy kulturowo określeniami, takimi jak hymen czy wieniec waginalny, które pomogą zażegnać okrutnie szkodliwy, lecz trwający całe wieki stereotyp.