Ciekawe Porady

Dlaczego seks bywa bolesny


Współżycie co do zasady ma być przyjemne, a przestrzeń na ból w zbliżeniach powinna być jedynie w razie wyrażenia takiej chęci przez obydwie strony. W przeciwnym razie ból przy odbyciu jakiegokolwiek stosunku powinien być alarmujący – jest to sygnał, że bezwzględnie należy zrobić coś z problemem. Dlaczego seks boli i jak można zaradzić tak nieprzyjemnej sytuacji? Podpowiadamy, co zrobić w razie wystąpienia takiego problemu.

Ból a seks – kiedy jest on alarmującym sygnałem?

Mówi się, że w sferze seksualnej jak najbardziej jest miejsce na ból. Rzeczywiście jest to prawda, jednak nie zawsze w jasnym kontekście. Istnieją rodzaje seksu, w których to właśnie zadawanie bólu drugiej osobie prowadzi do osiągnięcia jeszcze większego podniecenia, a w efekcie – intensywniejszej rozkoszy. Dobrym tego przykładem z pewnością jest seks BDSM, w którym chodzi przede wszystkim o jak największą dominację. Służą do tego liczne akcesoria, szczególnie uwielbiane przez wielbicieli osiągania przyjemności w ten sposób. Warto jednak pamiętać, że zadawanie bólu w tym zakresie następuje z chęci i zgody obydwu stron. W innym przypadku ból powinien być alarmujący. Miej na uwadze to, że seks nie powinien boleć, chyba że tego chcesz. Jeśli jednak ból pojawia się znikąd i przeszkadza on w prowadzeniu normalnego życia seksualnego, należy jak najszybciej odnaleźć źródło problemu. To, dlaczego seks boli, warunkowane jest przez wiele czynników. Powodów, dla których seks jest nieprzyjemny, a wręcz bolesny, nie brakuje. Rozpoznanie głównej przyczyny jest zatem kluczowe do wyeliminowania problemu.

Dlaczego seks boli – pochwica

Pochwica to bardzo częsta przyczyna bólu w trakcie seksu. Jej charakterystyczną cechą jest to, że ból następuje już w momencie próby wprowadzenia członka do pochwy. W takim momencie mięśnie umiejscowione tuż przy wejściu do pochwy zaciskają się, co uniemożliwia stosunek. Co jest powodem pochwicy i dlaczego seks boli? Zazwyczaj problem osadzony jest w psychice – często z problemem pochwicy borykają się kobiety posiadające traumatyczne doświadczenia lub po prostu doświadczające dużego stresu i zdenerwowania przed stosunkiem. Samo rozluźnienie nie wystarczy – do pozbycia się problemu pochwicy zazwyczaj konieczna jest terapia w połączeniu z treningiem, mającym na celu naukę skutecznego rozluźniania mięśni.

Ból w trakcie seksu – infekcja intymna

Nierzadko występującym powodem bólu w trakcie uprawiania seksu jest także infekcja intymna. Można się nią zarazić tak naprawdę w dowolnym momencie i nie rozpoznać jej od razu. Zazwyczaj jednak infekcja daje o sobie znać w trakcie stosunku, kiedy to powoduje ból. Chcąc rozwiązać ten kłopotliwy problem, należy udać się do ginekologa, który zaleci stosowanie odpowiednich preparatów. Zazwyczaj dostępne są one do podania w formie dopochwowej.

Dlaczego seks boli – niewystarczające nawilżenie

Powyżej opisane przykłady dotyczą nieco bardziej skomplikowanych powodów, dla których seks bywa bolesny. Rozwiązać je można więc jedynie na drodze stałych konsultacji ze specjalistami, którzy będą w stanie dobrać odpowiednie leczenie. Nie każda przyczyna tego, dlaczego seks boli, wymaga jednak podjęcia tak zdecydowanych środków. Jeśli podczas stosunku odczuwacie bolesne tarcie, które nie pozwala Wam cieszyć się ze zbliżenia, wykorzystajcie dodatkową pomoc w formie lubrykantu. Ten wyjątkowy produkt zapewnia odpowiednie nawilżenie, dlatego nie ma mowy o nieprzyjemnym tarciu w trakcie penetracji. Co ważne, nowoczesne lubrykanty na bazie wody jak najbardziej mogą być stosowane z mechanicznymi formami antykoncepcji, takimi jak prezerwatywy. Podniesienie swojej satysfakcji ze stosunku wcale więc nie wyklucza stosowania antykoncepcji.

Alergia powodem bólu przy zbliżeniu

Jeśli chodzi o mniej poważne powody, dla których seks jest bolesny, wyróżnić należy także alergię. Może ją wywołać proszek do prania, mydło czy inny żel myjący. Zdarza się także, że źródłem alergii jest stosowanie określonego rodzaju lateksu, z którego są prezerwatywy. Po zaprzestaniu stosowania alergenu zazwyczaj alergia ustępuje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *