Porady

Alergie w miejscach intymnych – jak sobie z nimi poradzić?

Swędzenie w okolicy pochwy i inne niepokojące objawy często skłaniają do myślenia, że jest to infekcja bakteryjna lub wirusowa, jednak w wielu przypadkach jest to błędne założenie, ponieważ podobne symptomy daje alergia w miejscach intymnych. Jak poradzić sobie z uczuleniem i na co zwracać uwagę? Zapraszamy do lektury.

Alergia miejsc intymnych oraz różnego rodzaju infekcje i choroby tych części ciała powodują podobne objawy, dlatego początkowo ciężko jest samodzielnie stwierdzić, co jest przyczyną dyskomfortu.

Alergia w miejscach intymnych – objawy

Reakcja alergiczna zazwyczaj daj kilka objawów jednocześnie. Poza najczęściej spotykanym swędzeniem można się spotkać także z wysypką na pochwie, ale też uczuciem pieczenia, silnym podrażnieniem skóry i błon śluzowych. Czasami występują także upławy. Wagina jest delikatnym narządem, dlatego wiele kobiet cierpi z powodu uczuleń, a reakcje alergiczne mogą się pojawić nawet przy zmianie rodzaju podpasek, tamponów czy proszku do prania bielizny. Z tego powodu podejrzewając powyższe powody warto powrócić do poprzednich produktów, najlepiej jak najwcześniej, ponieważ długo trwające objawy należy skonsultować z lekarzem.

Alergia w miejscach intymnych – jak sobie poradzić?

W wielu przypadkach alergię można ukoić za pomocą prostych technik i za sprawą ogólnie dostępnych produktów. Chodzi na przykład o napar z kory dębu albo rumianku. Wykonuje się z ich użyciem tzw. nasiadówkę. Są dostępne każdej aptece. Wystarczy je zaparzyć, a następnie odczekać do spadku temperatury. Jeśli nasiadówka nie jest dla Ciebie wygodna, bardziej komfortowym rozwiązaniem może być nasączenie naparem płatka kosmetycznego i przemywanie miejsc intymnych. Powinno to szybko przynieść ulgę.

Konieczna jest regularna (nawet kilka razy dziennie) zmiana bielizny. Przy alergii należy szczególnie dbać o higienę miejsc intymnych.

Uczulenie na lubrykant – objawy

Alergia na akcesoria erotyczne dotyczy nie tyle zabawek, co powszechniej używanych produktów, takich jak żele nawilżające oraz prezerwatywy. Jeśli jednak korzystasz z zabawek, kupuj tylko modele silikonowe – tworzywo łatwo się czyści i jest hipoalergiczne. Alergie na żel intymny mogą się objawiać bolesnym swędzeniem, wysypką i pieczeniem. Nie bez powodu często przypominamy o tym, żeby przed wykorzystaniem lubrykantu wykonać tzw. próbę alergiczną. Jest bardzo prosta, ponieważ wystarczy na skórę przedramienia nałożyć odrobinę preparatu i odczekać chwilę. Jeśli nie pojawi się żadna niechciana reakcja w postaci zaczerwienienia czy swędzenia, specyfik najpewniej dobrze się sprawdzi.

Na rynku istnieją specjalne żele nawilżające, które posiadają delikatny, nieuczulający skład pozbawiony parabenów.

Uczulenie na prezerwatywy

Alergia w miejscach intymnych często jest spowodowana przez prezerwatywy, a konkretniej przez lateks w nich zawarty. Materiał ten jest niestety najpopularniejszy na rynku i może być powodem wielu niechcianych reakcji organizmu. Na szczęście istnieją prezerwatywy pozbawione lateksu, wykonane najczęściej z poliizoprenu (np. modele marki SKYN).

Jakie żele i prezerwatywy kupować przy skłonności do uczuleń?

Unimil SKYN Elite

Prezerwatywy SKYN są wykonywane z nielateksowego materiału, dlatego nie powodują uczuleń. Ponadto omawiany model jest bardzo cienki, a jednak wytrzymały, dzięki czemu zapewnia realistyczne doznania. Producent potwierdza, że każda partia jest drobiazgowo sprawdzana.

Swiss Navy Paraben Free

Ten żel intymny stworzono na bazie wody, a jego skład jest pozbawiony parabenów i gliceryny. Jest bardzo wydajny i stosunkowo bezpieczny. Zapewnia odpowiednie nawilżenie oraz świetny poślizg, a ponadto można go używać ze wszystkimi zabawkami erotycznymi na rynku.

Intimate Earth – Defense Protection Lubricant 60 ml

Intimate Earth to producent żeli organicznych i wegańskich, których skład bazuje na naturalnych składnikach. Formuła tego modelu zawiera kojący aloes, olejek herbaciany o działaniu antyseptycznym i antybakteryjnym oraz jagody goi zwalczające wolne rodniki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *