Ciekawe Porady

Konsekwencje seksu analnego – czy jest się czego bać?

Miłość grecka, znana także jako seks analny, od długiego czasu regularnie zyskuje na popularności. Zupełnie inny rodzaj przyjemności fizycznej i psychicznej, jaki zapewnia ten rodzaj stosunku, przyciąga coraz więcej osób, które są po prostu ciekawe i lubią cały czas odkrywać „nowinki” lub po prostu szukają sposobu na przełamanie rutyny w łóżku. Seks analny wciąż pozostaje jednak często tematem tabu, o którym nie rozmawia się zbyt często, a wiele par próbuje swoich sił w tym rodzaju miłości „na żywioł”, co często kończy się bólem i dyskomfortem, a następnie zrażeniem się do wszystkiego, co jest związane z takimi zbliżeniami. Zanim więc zapadnie decyzja o tym, że chcecie tego spróbować, warto dowiedzieć się, czy seks analny jest zdrowy i jakie niebezpieczeństwa mogą się pojawić zarówno przed, w trakcie, jak i po stosunku. Zapraszamy do lektury.

Seks analny – co to takiego?

Zanim przejdziemy do opisu plusów i zagrożeń związanych z seksem analnym, warto na początku dowiedzieć się nieco więcej na temat tego rodzaju miłości. Stosunek doodbytniczy to rodzaj aktywności seksualnej, podczas którego prącie w stanie erekcji jest wprowadzane do odbytu partnerki lub partnera. Z czysto anatomicznego punktu widzenia ludzki odbyt nie został stworzony do uprawiania seksu. Jednakże zarówno w jego okolicach, jak i w środku znajduje się wiele zakończeń nerwowych, których stymulacja potrafi sprawiać ogromną wręcz przyjemność. Odbyt może więc stanowić nawet najważniejszą strefę erogenną na ciele danej osoby.

W przypadku mężczyzn pieszczoty analne często wiążą się z masażem prostaty, która jest swego rodzaju odpowiednikiem punktu G w pochwie kobiety. Stymulacja tego miejsca może okazać się niezwykle przyjemna, i wielu mężczyzn bardzo ją lubi, jednak niewielu się do tego przyznaje. Kobiety również bardzo często czerpią ogromną przyjemność i satysfakcję ze stosunku analnego, tym bardziej jeżeli w tym samym czasie drażnione są ściany pochwy. Seks analny nie jest też niczym specjalnie nowym – istnieją dowody na jego popularność już w czasach starożytnych, dlatego ten rodzaj aktywności seksualnej nazywa się miłością grecką.

Seks analny – zagrożenia

Ze względu na standardową funkcję, jaką pełni odbyt, stosunek analny jest nieco bardziej niebezpieczny niż standardowy seks waginalny lub oralny. Pierwszym zagrożeniem, które występuje podczas seksu analnego bez gumki jest oczywiście możliwość wystąpienia infekcji bakteryjnej. Jak już wspomnieliśmy – odbyt odpowiedzialny jest głównie za wypróżnianie, a w kale znajduje się mnóstwo bakterii, które mogą powodować różnego rodzaju schorzenia. Sam kontakt z nimi nie jest niebezpieczny, jednak ze względu na to, że odbyt nie ma komórek, które zapewniałyby mu nawilżenie jak np. pochwa, więc penetracja może doprowadzić do powstania otarć i ran, które znacznie zwiększają ryzyko zachorowania. Oprócz tego seks analny bez zabezpieczenia i odpowiedniego nawilżenia zwiększa ryzyko zarażenia się wirusem HIV oraz innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową. Aby skutecznie uchronić się przed uszkodzeniami skóry i ścianek odbytu, a także zakażeniem podczas stosunku analnego należy stosować wysokiej jakości prezerwatywy oraz odpowiedni lubrykant, który skutecznie zmniejszy tarcie i nawilży odbyt.

Nieodpowiednie podejście do seksu analnego może też skutkować pojawieniem się hemoroidów. Sposobem, aby się przed nimi uchronić, także jest stosowanie odpowiednich środków zabezpieczających i lubrykantu. Seks analny bez gumki to także ryzyko zajścia w niechcianą ciążę. Podczas trwania stosunku może dojść do wysunięcia się prącia z odbytu, po czym omyłkowo zostanie on wsunięty do pochwy, co może doprowadzić do zapłodnienia. Podobny efekt może spowodować nasienie wypływające z odbytu po zakończeniu stosunku, które może dostać się do pochwy. Aby tego uniknąć, najlepiej stosować antykoncepcję w postaci prezerwatywy.

Seks analny – konsekwencje po stosunku

Konsekwencje seksu analnego mogą dotyczyć też okresu po jego odbyciu. Jeżeli stosunek był bardzo intensywny i doszło np. do mocnego rozciągania ścianek odbytu, przez pewien czas może występować problem z nietrzymaniem stolca. Naukowcy są jednak w tej sprawie mocno podzieleni. Aby jednak nie doprowadzić do żadnych wypadków w postaci nadmiernego rozciągnięcia czy rozerwania skóry lub ścianek odbytu, należy podchodzić do tego rodzaju zbliżeń delikatnie i powoli – zbyt duże tempo i siła nie są tutaj zalecane.

Jak wyraźnie widać, istnieją pewne zagrożenia związane z seksem analnym, jednak zdecydowaną większość z nich da się w łatwy sposób zminimalizować. Odpowiedź na pytanie zawarte w tytule tego artykułu jest więc prosta – nie ma się czego bać w miłości greckiej, trzeba jedynie zachować rozwagę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *