Porady

Jak dobrać rozmiar kubeczka menstruacyjnego?

Stosunkowo do niedawna miesiączkowanie oznaczało konieczność zaopatrzenia się w podpaski lub tampony. Jednakże od pewnego czasu coraz większą popularnością cieszy się kubeczek menstruacyjny, który w przeciwieństwie do swoich konkurentów jest produktem wielokrotnego użytku. Rodzić się jednak może pytanie, jak dobrać rozmiar kubeczka menstruacyjnego oraz jaki model wybrać? Dowiesz się, czytając dalej!

Kubeczek menstruacyjny to stosunkowo nowy gadżet na rynku, stąd też może się rodzić dystans niektórych kobiet do tego rozwiązania. Pojawił się kilkanaście lat temu i nieprzerwanie zyskuje popularność. Nie można się temu dziwić, ponieważ jest to produkt nie tylko praktyczny i wygodny, ale też przyjazny dla środowiska. Nie da się ukryć, że temat ekologii jest ostatnimi czasy szczególnie istotny, dlatego kubeczek poleca się wszystkim Paniom, którym zależy na naturze. Zarówno tampony, jak i podpaski to produkty, których produkcja i utylizacja zanieczyszczają środowisko!

Jednak w przypadku higieny osobistej ważna jest nie tyle ekologia, co bezpieczeństwo i higiena. W przeciwieństwie do swojej konkurencji nie wchłania krwi, ale ją gromadzi. Tego rodzaju produkty są wykonywane z materiałów hipoalergicznych, a najczęściej silikonu. Bardzo atrakcyjna wydaje się także cena takowego produktu. Najlepsze modele mogą kosztować co prawda 150 zł, jednak jest to koszt jednorazowy! Oznacza to, że jeden egzemplarz może być stosowany przez wiele miesięcy. Do tego badania potwierdzają, że bezpieczeństwo stosowania kubeczka jest identyczne, jak w przypadku tamponów. Oczywiście, jeżeli dba się o odpowiednią higienę, a więc zawsze przed użyciem dokładnie myje się ręce, a kubeczek przemywa.

A więc jak dobrać rozmiar kubeczka menstruacyjnego?

Dobieranie kubeczka menstruacyjnego może się początkowo wydawać skomplikowane. Dobór nie jest jednak taki trudny. Warto wiedzieć, że producenci proponują zazwyczaj dwa rozmiary kubeczka menstruacyjnego. Co ciekawe, nierzadko istnieje możliwość kupna zestawu dwóch modeli naraz, dzięki czemu na pewno jeden z nich będzie dobrze dopasowany.

By odpowiednio wybrać kubeczek menstruacyjny, rozmiar produktu powinien być dostosowany do budowy ciała danej kobiety. Jest to związane z faktem, że pochwy różnią się od siebie przede wszystkim elastycznością. Z tego powodu mniejszy kubeczek, szczególnie u Pań po porodzie może okazać się mało skuteczny. Natomiast u kobiet przed porodem większy model może być niewygodny.

Kwestia urodzenia dziecka jest ogólnie stosowaną zasadą, jednak wiadomo, że każdy przypadek jest inny. Podsumowując więc – dla szerszej i bardziej elastycznej pochwy przeznaczony jest większy kubeczek, a dla węższej i mniej elastycznej – mniejszy.

Jakie kubeczki menstruacyjne są szczególnie polecane przez ekspertów?

INTIMINA LILY CUP ONE – kubeczek menstruacyjny dla początkujących


Ten kubeczek menstruacyjny posiada niewielki rozmiar. Ma bardzo ciekawą, składaną konstrukcję, dzięki czemu bardzo łatwo przechowuje się go w dołączonym do opakowania pudełku. W przeciwieństwie do większości modeli na rynku posiada niewielką pętelkę przy podstawie, która zapewnia większą prostotę wyciągania. Wykonano go z silikonu.

FUN CUP Fun Factory mix, 1x rozmiar A + 1x rozmiar B – kubeczek menstruacyjny


W tym przypadku jest to nie jeden produkt, ale zestaw składający się z dwóch kubeczków. Posiadają one różne rozmiary, dlatego wybierając ten komplet jako pierwszy kontakt z podobnymi akcesoriami do higieny, możesz mieć pewność, że jeden z nich będzie doskonale dopasowany. Stworzono je z silikonu medycznego.

INTIMINA LILY CUP B – kubeczek menstruacyjny


Ten kubeczek wyróżniają krawędzie zapobiegające wylewaniu, a także wygodny uchwyt do wyjmowania. Rozmiar B jest wskazany dla kobiet po ciąży lub z osłabionym dnem miednicy. Produkt wykonano z silikonu. Wyróżnia go stosunkowo spora pojemność.

Satisfyer Feel Confident Menstrual Cup Set – kubeczek menstruacyjny (ciemny niebieski)


To również zestaw silikonowych kubeczków o różnych rozmiarach. Posiadają wygodny uchwyt. Półprzezroczysty materiał ułatwia dokładne utrzymanie higieny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *